TERAPIA MAŁŻEŃSKA, TERAPIA PAR

 

Psychoterapia par i małżeństw – spotkanie terapeuty z parą, mające na celu rozpoznanie problemów z którymi zgłasza się para, oraz omówienie strategii radzenia sobie z nimi. Rozumienie trudności w parze (z „trzech perspektyw” – każdego z partnerów i terapeuty), pozwala na poprawę komunikacji, a kiedy o czymś dla nas ważnym staramy się rozmawiać, jest nam bliżej do siebie.

Terapia małżeństw – Terapia par:  60 min – 150 zł 

Terapia małżeństw / Terapia par, jest skierowana do par które: 

– przeżywają trudności w porozumieniu się, są w konflikcie, doświadczają wzajemnych oskarżeń

– łatwo wpadają w złość, co powoduje duże napięcie i kłótnie w związku

– doświadczają zmiany w związku (np. zmiana miejsca zamieszkania, narodziny dziecka, utrata pracy)

– borykając się z trudnymi doświadczeniami z przeszłości (np. z doświadczeniami zdrady, przemocy)

– mają poczucie „wypalenia” emocjonalnego w związku, słabnięcia więzi, spadku wzajemnego zainteresowania, dystansu względem siebie

– mają trudności  w wypracowaniu wspólnego modelu wychowawczego wobec dzieci i wspólnych  zasad funkcjonowania,

– chcą być razem, ale mają wątpliwości czy stworzą udany związek

– przeżywają kryzys, myślą o rozstaniu.

 

Czasem samo wyrażenie tego, w bezpiecznej obecności terapeuty, pozwala na poprawę relacji. „Ten trzeci” – czyli terapeuta, ma za zadanie stać się neutralnym tłem zachęcającym dwóje ludzi do rozmowy ze sobą o tym, co dla nich ważne. Wtedy ze wsparciem i rozumieniem terapeuty rozpoczyna się często zamrożony od dawna Ich własny dialog.

W tym punkcie można spróbować przymierzyć się do decyzji, czy bliżej nam iść razem, zatrzymać się, czy osobno wybrać swoją drogę – nie raniąc swoją decyzją siebie i najbliższych.  Zapraszam do takiego rozumienia terapii par/małżeństw.

 

Terapia małżeńska/ Terapia par  rozpoczyna się spotkaniem konsultacyjnym (zazwyczaj to od 1 – 3 spotkań) na którym terapeuta poznaje parę pytając o rodzaj trudności i motywację z jaką się zgłaszają. Dla terapeuty ważne jest wysłuchanie problemów występujących w związku z punktu widzenia każdego z partnerów. Istotny jest moment w życiu, w którym para decyduję się na terapię –  dlaczego akurat teraz? Nad czym chcieliby pracować i ile swoich sił są w stanie zainwestować w zmianę? Który kierunek relacji chcą obrać (dążenia do bycia razem, czy rozstania). W chwili zgłoszenia się do terapeuty, mogą również tego nie wiedzieć. W procesie terapii można pracować nad wspólną decyzją. Na pierwszych spotkaniach para poznaję również terapeutę, jego styl pracy i sposób rozumienia. To ważne by móc poczuć się bezpiecznie z wybranym terapeutą i zbudować wspólne przymierze dla dobra pary.

Często już sama rozmowa w obecności specjalisty pomaga zdystansować się do swoich emocji i wsłuchać się w drugą stronę – co przeżywa, co ją rani, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. To słuchanie daje możliwość rozumienia. Tym bardziej, że prowadzący sesję psychoterapeuta jednocześnie dzieli się z parą swoimi obserwacjami na temat tego, co dzieje się w relacji partnerów. Skonfliktowanym parom pozwala wysłuchać się nawzajem, a zamkniętym na rozmowę pomaga znaleźć tematy do spotkania się w dialogu.  W ten sposób proces terapii pomaga poddać refleksji wzajemne interakcje oraz sposoby komunikowania się.

Czasem pomaga żyć ze sobą, rozumieć się, wspierać i wzmocnić role rodzicielskie. Czasem pomaga się rozstać.

 


Dodaj komentarz